Andrzej Komoniecki – Dziejopisarz żywiecki – o kościele w Milówce

Według zapisów, które odnajdujemy w Dziejopisie Żywieckim Komonieckiego początkowo kościół miał stanąć na roli Zygadłowskiej – „nad Grapą, na górze kamienistej”. Prawdopodobnie jednak o przyszłym miejscu budowy kościoła zdecydowała lepsza lokalizacja w centrum wsi. I tym samym, wbrew wcześniejszym planom, wybudowano kościół na roli Witoszowskiej, która jak podaje Komoniecki „(…) ma w sobie szerokości zagonów numero 80, a w długości jako insi poddani trzymają. A ta rola nazwana Witoszowska, między rolami Szymona Szczotki i Walentego Waligóry”.

W cytowanym wyżej dziejopisie odnajdujemy opłaty, które uiścili okoliczni mieszkańcy na kościół:

„Wieś Cisiec ma kmieci 8, taczma oddają po złotych numero 1 groszy 15; wieś Milówka, kmieci 17 po złotych 2 groszy 15; wieś Rajcza i Całujowe zarębników 11 po groszy 15; wieś Rycerka zarębników 19 po groszy 15; wieś Ujsoły zarębników 9 po groszy 15; wieś Sól rolników 14 po złotych 2; wieś Nieledwia zarębników 8 po groszy 15; wieś Szare zarębników 12 po złotym 1; wieś Kameśnica zarębników 18 po złotym 1. Ale rolnikom cisieckim i milowskim naznaczono oddawać po wiertelu owsa. Z folwarku Węgierskiej Górki skarb zamkowy piniędzy złotych numero 120″

Budowa kościoła trwała do roku 1630. W 1632 wnętrze świątyni zostało pomalowane. 4 maja 1636 roku Tomasz Oborski biskup laodycki i sufragan krakowski poświęcił świątynię. W 1642 roku kościół wzbogacił się o pierwszy, jak się później okazało, największy dzwon, którego fundatorem był Szymon Szczotka z Milówki. Drugi, średni, fundatorzy przekazali kościołowi w 1663 roku, a najmniejszy ufundował Marcin Jaszka urzędnik z Węgierskiej Górki w roku 1684. Około roku 1680 parafianie ufundowali organy.

Pierwszy ołtarz ufundował Adam Mikołajczyk z Ciśca, a poświęcił go biskup Mikołaj Oborski w roku 1672. Główny ołtarz powstał w 1688 roku, a kolejny boczny ufundował Błażej Pawlus z Cięciny w 1708 roku. W 1697 roku ołtarz główny staraniem parafian i licznych fundatorów został wzbogacony o liczne dary. Obrazy św. Anny i Najświętszej Marii Panny zostały pozłocone. Ponadto jako dary złożono do tych obrazów srebrne korony i kilka sukienek. Dodać należy także, że Jan Wieczorek, mieszczanin i radny żywiecki, ufundował do świątyni „Ducha Świętego z promieniami złocistemi z srebra bitych talarów”.

Zebrał i opracował Piotr Rypień

źródło:  http://www.parafia.milowka.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=91&Itemid=129

 

 

This entry was posted in Kościoły i Parafie Żywiecczyzny and tagged , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.