Kościół i parafia w Soblówce

Soblówka oddalona jest od kościoła parafialnego w Ujsołach o 5-8 km. Do chwili wybudowania kościoła wierni z Soblówki musieli pokonywać tę odległość chcąc brać udział w niedzielnych i świątecznych nabożeństwach. A było to trudne, szczególnie w słotne i mroźne dni. Pewnego razu duch boży natchnął kilku wiernych do zbudowania we wsi kaplicy. Ks. Józef Półka – proboszcz parafii w Ujsołach, inicjatywę poparł i obiecał wszelką pomoc przy budowie. Sam był projektantem kaplicy. W roku 1948 powstał komitet budowy kaplicy w składzie Józef Salachna – przewodniczący oraz: Wiktor Szczotka, Wincenty Paździorko, Józef Wolny, Jan Salachna, Ludwik Sporek i Jan Bednarz. Rozpoczęły się starania o zakup parceli. Z pomocą przyszły lasy państwowe (leśniczy z Soblówki – Józef Sporek i nadleśniczy z Ujsół Stanisław Piewcewicz) oraz proboszcz Józef Półka. Następnie przystąpiono do gromadzenia funduszy. Składki zbierano w Ujsołach, Złatnej, Glince i Soblówce. Najbardziej zaangażowanym w zbiórce był Jan Gruszka.
W roku 1949 przystąpiono do budowy kaplicy. Transport i proste roboty budowlane łożyli przyszli parafianie. Kościółek jest drewniany, przeto roboty ciesielskie prowadzili Józef Salachna i Wincenty Paździorko.
Po trzech latach, 8 listopada 1952 roku następca ks. J. Półki, ks. Józef Piotrowski dokonał poświęcenia kaplicy p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Parafia erygowana została 15 sierpnia 1990 r. Od 1984 roku administratorem, a później proboszczem parafii był ks. Jan Stanisław Króżel E.C. W odległości 300 m od kościoła powstał cmentarz parafialny, a obok kościoła dzwonnica.

Hieronim Woźniak

źródło: http://www.nsik.com.pl/archiwum/160/a25.html

This entry was posted in Kościoły i Parafie Żywiecczyzny. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.