Drewniana architektura sakralna – Kościół w Żabnicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

Żabnica – wieś w gminie Węgierska Górka w powiecie żywieckim. Dawniej zarębna, ulokowana wzdłuż potoku Żabniczanka. Kościół zlokalizowany jest w środku wsi przy drodze głównej.
Pod względem kościelnym od połowy XVII wieku Żabnica należała do parafii Milówka. W roku 1910 z inicjatywy księdza Jana Figuły, wikariusza w Milówce, rozpoczęto w Żabnicy budowę drewnianego kościoła. Drewno na budowę kościoła dostarczyli mieszkańcy wsi oraz ówczesny właściciel dóbr żywieckich arcyksiążę Karol Stefan Habsburg.
Kościół budowali cieślowie z Żabnicy pod kierunkiem majstra ciesielskiego Jana Kurowskiego z Kamesznicy.
Budowę kościoła ukończono w 1914 roku i w tym samym roku poświęcił kościół ks. Piotr Padykuła, proboszcz parafii w Milówce. W roku 1915 do kościoła dobudowano wieżę.
Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej, a ołtarze boczne świętemu Józefowi i świętej Annie. Ołtarz wykonał w 1914 rzeźbiarz z Kęt, Jarząbek. Stacje Drogi Krzyżowej zakupiono w Wadowicach za 616 koron. 26 kwietnia 1918 r. Żabnica odłączyła się kościelnie od Milówki i stała się samodzielną placówką duszpasterską (parafią). Obecnie należy do dekanatu radziechowskiego (proboszcz – ks. Mieczysław Danielczyk).
W latach 1957-1961 ówczesny proboszcz w Żabnicy ks. Karol Śmiech rozbudował kościół i nadał mu obecny kształt. Używane aktualnie organy pochodzą z 1966 roku. Trzy drewniane żyrandole wykonał w 1965 roku miejscowy rzeźbiarz Józef Kupczak.
Dach kościoła początkowo pokryty był eternitem, a od 1986 blachą miedzianą. Witraże do okien zostały wstawione w 1984 r. Kościół zbudowany jest na planie krzyża o długości 34 m i szerokości w nawach bocznych 18 m. Wysokość od posadzki do sufitów kościoła wynosi 6,7 metra. Wysokość kościoła wraz z krzyżem na wieży wynosi 25 metrów. Powierzchnia 350 m kwadratowych.

Hieronim Woźniak

źródło: http://www.nsik.com.pl/archiwum/155/a21.html

This entry was posted in Kościoły i Parafie Żywiecczyzny. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.